រាជធានីភ្នំពេញថ្ងៃទី១១ ខែមករា ធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ – ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយអង្គការ ការីតាសអូស្ត្រាលី ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្របន្ថែមដល់កម្មវិធី Upholding Community Dignity Together (UCDT) នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយការបរិច្ចាគថវិកាចំនួន២ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក។ ថវិកានេះ នឹងត្រូវប្រើប្រាស់ដើម្បីលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសង្គម និងគាំទ្រដល់ប្រជាសហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះ តាមរយៈការទទួលបានជាអាហារ ប្រាក់ចំណូល និងសេវាកម្មមូលដ្ឋានប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ ការគាំទ្រនេះ ក៏នឹងរួមចំណែកធ្វើឱ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយសមធម៌នៅក្នុងសហគមន៍កម្ពុជាផងដែរ។
លោក អាឡិន ថៃ អគ្គនាយក នៃក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ មានប្រសាសន៍ថា÷“យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយអង្គការ ការីតាសអូស្ត្រាលី ដើម្បីគាំទ្រដល់សុខុមាលភាពរបស់ប្រជាជនងាយរងគ្រោះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ គឺជាទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពជាច្រើនផ្សេងទៀតដែលក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ បាន នឹងកំពុងអនុវត្តន៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងមានបំណងចូលរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍ដែលយើងផ្តល់សេវាកម្មធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត។“
កម្មវិធី UCDT គ្រប់គ្រងដោយអង្គការ ការីតាសអូស្ត្រាលី ដោយសហការជាមួយអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ក្នុងស្រុកចំនួន៨ផ្សេងទៀត។ កម្មវិធីនេះ អនុវត្តនៅក្នុងភូមិគោលដៅចំនួន៥១ នៃស្រុកចំនួន១១ ស្ថិត នៅក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ និងសៀមរាប។ រួមជាមួយនឹងការគាំទ្រដ៏សប្បុរសពីក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ កម្ពុជា កម្មវិធីនេះត្រូវបានគាំទ្រដោយរដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលី តាមរយៈកម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការនៃអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលី។
លោក ឡាយ សុធី តំណាងអង្គការ ការីតាស អូស្ត្រាលី ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាបាននិយាយថា÷"យើងពិតជារីករាយណាស់ដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ កម្ពុជា។ វាពិតអស្ចារ្យណាស់ ក្នុងការធ្វើការជាមួយស្ថាប័ននានាដែលមានគោលដៅបង្កើតការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាននៅក្នុងសហគមន៍" ។
កម្មវិធីUCDT ផ្តោតលើចំណុចខ្លាំងដែលមានស្រាប់នៅក្នុងសហគមន៍ដោយប្រើប្រាស់ធនធាន និងកម្លាំង ពលកម្មក្នុងស្រុក។ តាមរយៈកម្មវិធីនេះ យើងអាចបង្កើនចំនួននៃ ធុងទឹក អណ្តូងទឹក ប្រព័ន្ធចែកចាយទឹក និងបង្គន់អនាម័យដែលត្រូវបានចូលរួមចំណែកសាងសង់ដោយក្រុមគ្រួសារនីមួយៗខ្លួនឯង។ នេះក៏មានន័យថា ប្រជាសហគមន៍បានចូលរួមបណ្តាក់ទុនកាន់តែច្រើនដើម្បីទទួលបានជាលទ្ធផល ហើយពួកគេនឹងមានមោទនភាពចំពោះការរួមចំណែក ក៏ដូចជាលទ្ធផលនៃការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ពួកគេ។
ក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ អ៊ីនសួរ៉ិនស៍ (ខេមបូឌា) ម.ក (”ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍”) គឺជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ ក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ហូលឌីង (”DLHD”) ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន អស់រយៈពេលជិត ១២០ ឆ្នាំ ជាប្រវត្តិសាស្ត្រ។ DLHD ជាក្រុមហ៊ុនដែលបានចុះបញ្ជីនៅលើទីផ្សារភាគហ៊ុន Tokyo Stock Exchange។
* Daiichi Life Group មានមូលធនរឹងមាំ ជាមួយនឹងទ្រព្យសម្បត្តិសរុបចំនួន ៥០៤ ពាន់លានដុល្លារ និងបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជាង៤៨ពាន់លានដុល្លារ។ (គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០១៩) ។

Phnom Penh 11 January 2022Daiichi Life Insurance Cambodia signs an agreement with Caritas Australia to provide extra support to the Upholding Community Dignity Together Program (UCDT) in Cambodia by donating USD20,000. The support will be utilised to improve the well-being and resilience of people most vulnerable to poverty through sustainable access to food, income and basic services; and will enable more equitable social and economic development in Cambodian communities.
“We are delighted to partner with Caritas Australia to support the well-being of most vulnerable people in Cambodia. The agreement is one of Daiichi Life Insurance Cambodia’s corporate social responsibilities in Cambodia. We are keen to give back to communities in which we serve,” said Mr. Allen Thai, CEO of Daiichi Life Insurance Cambodia.
UCDT is managed by Caritas Australia (CA) in partnership with eight local non-governmental organisations (NGOs). It is implemented in 11 districts, 20 communes and 51 villages across Kampong Speu, Kampong Chhnang, Pursat and Siem Reap provinces. Along with the generous support, from Daiichi Life Insurance Cambodia, this program is supported by the Australian Government through the Australian NGO Cooperation Program (ANCP).
“We’re really happy to partner with Daiichi Life Insurance Cambodia – it’s always wonderful to work with organisations that seek to create positive change in their communities,” said Mr. SothyLay, Caritas Australia’s Cambodia Country Representative.
“The Upholding Community Dignity Together Program focusses on the strengths that are already inherent in the community – by using local resources and labour we’re able to increase the number of water tanks, water wells, water distribution systems and latrines that are built because families help to construct their own. This also means that the community is more invested in the outcomes because they’re proud of their contributions and the results of their hard work.”