ភ្នំពេញ ថ្ងៃពុធ ទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ – ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) និង ធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា បានរៀបចំកម្មវិធីគម្រប់ខួប ១ឆ្នាំ នៃភាពជាដៃគូអាជីវកម្មក្នុងការចែកចាយផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និង ការសន្សំរយៈពេលវែងជូនដល់គ្រួសារកម្ពុជា។ កម្មវិធីនេះ ក៏រៀបចំឡើងដើម្បីអបអរសាទរដល់សមិទ្ធផល និង ការរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ពីសំណាក់សាខាឆ្នើមរបស់ធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា ក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ។
កម្មវិធីនេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពី លោក អាឡិន ថៃ អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ និង លោក Nguyen Nhi Thanh អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអគ្គនាយកធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា រួមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ជាច្រើននាក់មកពីក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ ដូចជា ប្រធានផ្នែកអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មដៃគូ និងអ្នកប្រឹក្សាផែនការហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក អាឡិន ថៃ អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ បានមានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីនេះថា៖ “យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយក្នុងការប្រារព្ធខួប១ឆ្នាំ នៃភាពជាដៃគូអាជីវកម្មរបស់យើង។ វាគឺជាឆ្នាំដ៏អស្ចារ្យ និងជោគជ័យមួយសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ។”
លោក អាឡិន ថៃ បានបន្តទៀតថា៖ “ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេរបស់ប្រទេសជប៉ុនចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩០២ ក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ នឹងមានវត្តមានអាជីវកម្មនៅកម្ពុជារយៈពេលយូរអង្វែង និងបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយសុវត្ថិភាពសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ យើងផ្តល់ជូនអតិថិជននូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងដែលមានការប្រកួតប្រជែង និងសេវាកម្មប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ តាមរយៈអ្នកប្រឹក្សាផែនការហិរញ្ញវត្ថុរបស់យើងដែលមាននៅតាម សាខាធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា ដើម្បីបំពេញតម្រូវការកើនឡើងសម្រាប់គម្រោងធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងការសន្សំរយៈពេលវែងសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា”។
លោក Nguyen Nhi Thanh អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអគ្គនាយក ធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖“យើងពិតជាមានក្តីសោមនស្សរីករាយខ្លាំងណាស់នៅពេលបានឃើញនូវ លទ្ធផលជាផ្លែផ្កាដ៏គាប់ប្រសើរនៃភាពជាដៃគូមួយនេះ។ ពិតប្រាកដណាស់ យើងនឹងបន្តវា និងប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើឱ្យភាពជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុនទាំងពីរកាន់តែរីកចម្រើន និងយូរអង្វែងដើម្បីអាចបន្តផ្តល់មកនូវផលិត ផលសេវាកម្មធនាគារដែលមានគុណភាពកាន់តែប្រសើរ និងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវអតិថិជននៃក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ។”
លោក Nguyen Nhi Thanh បានបន្តទៀតថា៖ “ក្នុងឆ្នាំដំបូងនេះ ធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា និង ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) បានដាក់ដំណើរការផលិតផលធានារ៉ាប់រង Bancassurance ជាមួយនឹងកម្មវិធីពិសេសជាច្រើនសម្រាប់អតិថិជន និងបុគ្គលិក។ គម្រោងការពារដែលផ្តល់ជូនដល់អតិថិជនរបស់យើងគឺមានលើសពី ៥.៥ លានដុល្លារអាមេរិក។ នេះគឺជាតួលេខដ៏ល្អប្រសើរគួរអោយចាប់អារម្មណ៍ ចំពោះការចាប់ដៃគូអាជីវកម្ម នៅក្នុងអំឡុងពេលរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីត-១៩។
ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណ និងកោតសរសើរយ៉ាងស្មោះស្ម័គ្រចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងជាបន្តបន្ទាប់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំនិងបុគ្គលិករបស់ធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា និង ក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) ក្នុងការរួមកសាងនូវជំហានជោគជ័យដំបូងរបស់យើង។ ក្រោមការដឹកនាំ និងការគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំនៃក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ យើងជឿជាក់ថា យើងនឹងបន្តសម្រេចបានលទ្ធផលកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀតនាពេលខាងមុខនេះ។
ក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ អ៊ីនសួរ៉ិនស៍ (ខេមបូឌា) ម.ក (”ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍”) គឺជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ ក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ហូលឌីង (”DLHD”) ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន អស់រយៈពេលជិត ១២០ឆ្នាំ ជាប្រវត្តិសាស្ត្រ។ DLHD ជាក្រុមហ៊ុនដែលបានចុះបញ្ជីនៅលើទីផ្សារភាគហ៊ុន Tokyo Stock Exchange។
** Daiichi Life Group មានមូលធនរឹងមាំ ជាមួយនឹងទ្រព្យសម្បត្តិសរុបចំនួន ៥៧៤ ពាន់លានដុល្លារ និងបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងជាង៤៣ពាន់លានដុល្លារ។ (គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០) ។
អំពីធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា
បើកសាខាដំបូងនៅរាជធានីភ្នំពេញក្នុងឆ្នាំ២០០៩ ធនាគារ សាខមប៊ែង គឺជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយនៅប្រទេសវៀតណាម ជាមួយចំនួនបុគ្គលិកច្រើនជាង ១៤០០០នាក់ និងមានទីតាំងអាជីវកម្មច្រើនជាង ៥៦០នៅក្នុងតំបន់។ ធនាគារ ផ្តល់ជូននូវផលិតផល និងសេវាកម្មធនាគារយ៉ាងទូលំទូលាយដល់ រូបវន្តបុគ្គល អាជីវកម្មខ្នាតតូច ក៏ដូចជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅក្នុងតំបន់ធំទូលាយ។
មកដល់ឥឡូវនេះធនាគារ សាខមប៊ែង ខេមបូឌា បានបង្កើតបណ្តាញរបស់ខ្លួន ជាមួយនឹងការិយាល័យកណ្តាលចំនួន១ កន្លែង និង ៩ សាខា ដែលមានបុគ្គលិកជាង ២៥៧ នាក់ និងអតិថិជនសកម្មចំនួន ២២,០០០នាក់ ជាមួយនឹងប្រតិបត្តិការធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុចម្រុះ ការបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង និងការបញ្ជ្រៀបចូលទីផ្សារកាន់តែស៊ីជម្រៅ ចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកម្ពុជា។

Phnom Penh 18th May 2022 – Daiichi Life Insurance Cambodia and Sacombank Cambodia celebrated their first year’s bancassurance partnership that provides long-term life insurance protection and savings to Cambodian families. The celebration also recognized the achievements of and contributions from Sacombank Cambodia’s top branches in 2021.
The event was attended by Mr. Allen Thai, CEO of Daiichi Life Insurance Cambodia and Mr. Nguyen Nhi Thanh, Vice Chairman cum General Director of Sacombank Cambodia, along with senior management from both companies, Banca Business Managers and Financial Advisors.
Speaking at the ceremony, Mr. Allen Thai, CEO of Daiichi Life Insurance Cambodia, said “We are thrilled to celebrate this first anniversary of our bancassurance partnership. It has been an extremely successful and rewarding years for both companies.”
“As a Japan’s leading life insurer since 1902, Daiichi Life Insurance is a long-term player and is committed to building a secured financial future for the people of Cambodia. We provide competitive products and professional services through our financial advisors based at Sacombank Cambodia branches to meet the growing demand for life insurance protection and long-term savings for Cambodians," he added.
Mr. Nguyen Nhi Thanh, Vice Chairman cum General Director of Sacombank Cambodia said: “We are delighted to see the positive results of this partnership. One thing is for sure, we will continue to do this and are committed to making the partnership between the two companies grow more and more long-term so that we can provide quality banking products and services to meet the client’s needs of both parties.”
Mr. Nguyen Nhi Thanh added: “In the first year, Sacombank Cambodia and Daiichi Life Cambodia have also launched Bancassurance products with many special incentive programs for clients and employees. The protection cover provided to our customers has exceeded USD5.5 million. This is impressive considering the partnership was launched during the Covid-19 pandemic.
I would like to say thanks and appreciate the continuous efforts of the Board of Management and staff of Sacombank Cambodia and Daiichi Life (Cambodia), for contributing to our success. Under the direction and strong support of the management of the two companies, we firmly believe that we will continue to achieve even greater results in the coming time.
Daiichi Life Insurance (Cambodia) PLC. (“Daiichi Life”) is a subsidiary of Daiichi Life Holdings, Inc. (“DLHD”) which is a leading life insurer in Japan with more than 119 years of history. DLHD is A+ rated by the S&P and is listed on the Tokyo Stock Exchange.
About Sacombank Cambodia
Opened its first Phnom Penh Branch in 2009, Sacombank is one of the leading commercial banks in Vietnam with more than 14,000 employees and more than 560 business locations in the region. The bank offers broad range of banking products & services to private individuals, self-employed customers as well as small and medium sized enterprises in the region wide.
Up to now, Sacombank Cambodia has developed its own network with 1 head office and 9 branches with over 257 employees and 22,000 active clients with diversified banking and finance operations, increasing competitiveness and market penetration together contribute to Cambodia's socio-economic development.