ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ និង «រត់ជាមួយសាយ» បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MOU) និងប្រកាសជាផ្លូវការ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ក្នុងនាមជាដៃគូឧបត្ថម្ភផ្តាច់មុខនៃកម្មវិធី «រត់ដោយបេះដូង» ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានគាំទ្រដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) ហើយមានគោលបំណងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសហគមន៍តាមរយៈការរត់កីឡា និងរៃអង្គាសថវិកាចាំបាច់សម្រាប់សាលារៀនទន្សាយ ជាស្ថាប័នឯកទេសទ្រទ្រង់កុមារអូទីស្សឹម។
ថ្ងៃនេះក៏ជាការប្រកាសជាផ្លូវការនៃកម្មវិធី «រត់ដោយបេះដូង» ផងដែរ។ កម្មវិធីរត់នេះមានភាពបត់បែនសម្រាប់អ្នកចូលរួម ដោយមានទាំងជម្រើសរត់ពីចម្ងាយ និងរត់ដោយផ្ទាល់នៅក្នុងថ្ងៃកម្មវិធី។ សម្រាប់អ្នកជ្រើសរើសរត់ពីចម្ងាយ ពួកគាត់អាចផ្ញើកំណត់ត្រារត់ទៅកាន់គណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធី ហើយអាចទៅយកមេដាយរត់ នៅថ្ងៃព្រឹត្តិការណ៍ធំ ថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥។ មិនថាលោកអ្នកចូលរួមរត់ដោយផ្ទាល់ ឬពីចម្ងាយ ថវិកាទាំងអស់ពីការចុះឈ្មោះសុទ្ធតែត្រូវបានបរិច្ចាគទៅកាន់សាលារៀនទន្សាយ។
លោក Mah Kin Yoong អគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃ ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងរំភើបរីករាយដែលបានក្លាយជាដៃគូឧបត្ថម្ភផ្តាច់មុខរបស់កម្មវិធី រត់ដោយបេះដូង។ ភាពជាដៃគូនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរយៈពេលវែងរបស់យើងក្នុងការគាំទ្រសហគមន៍នៅកម្ពុជា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ មានគោលបំណងជួយរៃអង្គាសថវិកាទ្រទ្រង់ដល់កុមារអូទីស្សឹម ក៏ដូចជាបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយអំពីជំងឺអូទីស្សឹម និងជំរុញសហគមន៍នៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានបរិយាបន្ន ដោយធានាថាកុមារគ្រប់រូបទទួលបានការផ្តល់តម្លៃ និងការគាំទ្រដែលពួកគេត្រូវការ។ យើងពិតជាមានកិត្តិយសដែលបានធ្វើការរួមគ្នាជាមួយ សាយ និងគាំទ្រដល់បេសកម្មដ៏សំខាន់របស់សាលាទន្សាយនៅកម្ពុជា»។
ការគាំទ្រនេះបង្ហាញកាន់តែច្បាស់ពីគោលបំណងរបស់ ក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ក្នុងការ «សហការជាមួយលោកអ្នក ដើម្បីកសាងអនាគតកាន់តែប្រសើរ និងមានសុវត្ថិភាព» ក៏ដូចជាផ្សាភ្ជាប់ទៅនឹងតម្លៃស្នូលមួយរបស់ខ្លួន ដែលផ្តោតលើការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសហគមន៍។ ភាពជាដៃគូនេះគូសបញ្ជាក់ពីការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការគាំទ្រសហគមន៍ និងជាពិសេសសម្រាប់កុមារដែលងាយរងគ្រោះ។
លោក អ៊ួន បឋម (ហៅ សាយ) ស្ថាបនិក «រត់ជាមួយសាយ» បានបន្ថែមថា៖ «អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់កម្មវិធី រត់ដោយបេះដូង។ យើងមានមោទនភាពដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយ ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ជាក្រុមហ៊ុនដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តដូចគ្នាទៅនឹងបេសកកម្មរបស់យើង គឺការបង្កើតការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានសម្រាប់កុមារអូទីស្សឹមនៅសាលារៀនទន្សាយ។ រួមគ្នា យើងអាចជំរុញបង្កើតអនាគតកាន់តែភ្លឺស្វាងសម្រាប់កុមារអូទីស្សឹមនៅកម្ពុជា។»
កម្មវិធី «រត់ដោយបេះដូង» ជាយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយលើកកម្ពស់ឱ្យសាធារណៈជនរួមចំណែកជួយដល់សង្គម ដោយធានាថាកុមារអូទីស្សឹមត្រូវបានសង្គមទទួលស្គាល់ ផ្តល់តម្លៃ និងផ្តល់ការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹង។ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កម្មវិធីរត់ដោយបេះដូងមានអ្នកចូលរួមប្រមាណជិត៥០០នាក់។ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះដែរ ការយល់ដឹងអំពីជំងឺអូទីស្សឹមនៅកម្ពុជាកាន់តែមានភាពទូលំទូលាយ ដែលសហការីរៀបចំកម្មវិធីជឿជាក់ថា ព្រឹត្តិការណ៍រត់នាឆ្នាំនេះ នឹងបង្កើតការផ្លាស់ប្តូរកាន់តែប្រសើរសម្រាប់សាលាទន្សាយ ក៏ដូចជាកុមារអូទីស្សឹមនៅកម្ពុជា។

Daiichi Life and Run With Sai have signed a Memorandum of Understanding (MOU), with Daiichi Life as the exclusive sponsor of the “Run By Heart” charity run, scheduled for May 31st, 2025, at the Olympic Stadium. This collaboration, supported by the Union of Youth Federations of Cambodia (UYFC), aims to raise funds for Rabbit School, a specialized institution for autistic children, while promoting community health through running.
Today marks the official launch of Run By Heart. The charity run offers participants the flexibility to join either a virtual run or an in-person run. Virtual runners can submit their records and collect their running medals and kits on the event day, May 31st, 2025, at the Olympic Stadium. Regardless of participation method, all proceeds from registration fees will be donated directly to Rabbit School.
Mr. Mah Kin Yoong, CEO of Daiichi Life Cambodia, stated “We are excited to be the exclusive sponsor of Run By Heart. This partnership reflects our long-term commitment to supporting communities in Cambodia. This initiative will not only raise essential funds but also increase autism awareness, fostering a more inclusive Cambodia where every child feels valued and supported. We are truly honored to be working with Sai and supporting the cause towards Rabbit School’s vital work here in Cambodia”.
Building on Daiichi Life’s purpose “Partnering with you to build a brighter and more secure future,” and our core value, “We care”, this partnership underscores the company’s dedication to social impact, particularly in supporting vulnerable children.
Mr. Batham Oun (Sai), Founder of Run With Sai, added “This MOU is a milestone for 'Run By Heart.’ We are proud to partner with Daiichi Life, whose commitment aligns with our mission to make a difference in the lives of autistic children at Rabbit School. Together, we can create a brighter future for children with autism.”
More Than a Run – A Movement for Change
“Run By Heart” is more than just a race—it’s a campaign that promotes unity, social contribution, and inclusivity, ensuring that children with autism are embraced and supported. With nearly 500 participants last year and growing awareness of autism in Cambodia, this year’s event aims to expand its impact and provide even greater support to Rabbit School.