នៅថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ សាលាមត្តេយ្យអន្តរជាតិជប៉ុន JISPP បានបើកសម្ពោធជាផ្លូវការ ហើយក៏បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការជាមួយ ក្រុមហ៊ុន ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ​ខេមបូឌា ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំកុមារតូចៗនៅកម្ពុជា។ ភាពជាដៃគូនេះបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ចំពោះសហគមន៍ និងជា​សមិទ្ធផលដ៏សំខាន់មួយទៀតសម្រាប់ខួប៥ឆ្នាំរបស់ខ្លួននៅកម្ពុជា​។
កម្មវិធីនេះ​ប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តម Atsushi Ueno ឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពរបស់ប្រទេសជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លោក Takao Sabato អគ្គនាយករងប្រតិបត្តិនៃ ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍​ ខេមបូឌា និង លោក Daiki Watanabe នាយកប្រតិបត្តិនៃ JISPP និង Think! Think! Cambodia។
លោក Takao Sabato អគ្គនាយករងប្រតិបត្តិរបស់ ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងជឿជាក់ថាការវិនិយោគលើការអប់រំកុមារតូចៗអាចជំរុញក្មេងៗជំនាន់ក្រោយឱ្យកា​ន់តែមានភាពច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ ដែលសមស្របទៅនឹងគោលបំណងរបស់ក្រុមហ៊ុនយើង – សហការជាមួយលោកអ្នក ដើម្បីកសាងអនាគតកាន់តែប្រសើរ និងមានសុវត្ថិភាព»។ លោកបានបន្ថែមថា៖ «តាមរយៈកម្មវិធីសិក្សាកម្រិតស្តង់ដារជប៉ុនរបស់សាលា JISPP យើងអាចផ្តល់ជំនាញចាំបាច់ ដែលក្មេងៗជំនាន់ក្រោយត្រូវការ ដើម្បីរីកចម្រើន ជាពិសេសនៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នដែលស្ថានភាពពិភពលោកមានការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័ស»។
ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេមួយរបស់ប្រទេសជប៉ុន ហើយយើងមានមោទនភាពក្នុងការចូលរួមជាមួយសហគមន៍ជប៉ុននៅកម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រដល់សាលាមត្តេយ្យអន្តរជាតិជប៉ុន JISPP។ កម្មវិធីសិក្សារបស់ JISPP ផ្តោតយ៉ាងខ្លាំងទៅលើការអភិវឌ្ឍជំនាញសម្រាប់កុមារក្នុងអំឡុងពេលកុមារភាព ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះចាំបាច់ជួយឱ្យកុមារអាចជោគជ័យនាពេលអនាគត។ ជាមួយនឹងការបំប៉នជំនាញទាំងនេះពីក្មេង និងការរៀនសូត្រតាមវិធីសាស្រ្តសកម្ម (ការរៀនអមជាមួយនឹងការលេង និងការអនុវត្តជាក់ស្តែង) សាលា JISPP ផ្តល់នូវបទពិសោធន៍សិក្សាដ៏ពិសេសសម្រាប់កុមារនៅកម្ពុជា។
លោក Daiki Watanabe នាយកប្រតិបត្តិនៃ JISPP និង Think! Think! Cambodia​ បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងពិតជារំភើបចំពោះភាពជាដៃគូរយៈពេលវែងជាមួយ ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍ ជាពិសេស ជាមួយនឹងគោលដៅរបស់យើងក្នុងការបង្កើតការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន តាមរយៈការអប់រំកុមារតូចៗ។ កិច្ចសហការនេះនឹងជួយពង្រឹងបេសកកម្មរបស់យើង ព្រមទាំងពង្រីកកម្មវិធីសិក្សាតាមបែបស្តង់ដារជប៉ុនទៅកាន់កុមារកម្ពុជាកាន់តែច្រើន ដើម្បីជួយឱ្យពួកគេទទួលបានអនាគតកាន់តែប្រសើរ» ។
អំពីសាលាមត្តេយ្យអន្តរជាតិជប៉ុន JISPP
JISPP ជាសាលាមត្តេយ្យអន្តរជាតិជប៉ុនដំបូងគេដែលអនុវត្តស្តង់ដារកម្មវិធីសិក្សាជាតិជប៉ុនជាភាសាអង់គ្លេសនៅកម្ពុជា។ សាលាក៏អនុវត្តតាមគោលការណ៍ណែនាំសុវត្ថិភាពក្នុងប្រទេសជប៉ុនផងដែរ។ JISPP បានបើកសាលាមត្តេយ្យដំបូងសម្រាប់កុមារអាយុ 2-6 ឆ្នាំ។
សាលានេះត្រូវបានដំណើរការដោយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន វ៉នឌើរហ្វាយ អីង,  ម៉ាំមី ហ្វាមីលី, ​ដាយ អ៊ិឈិ ឡាយហ្វ៍, ប៉ាណាសូនិច ខេមបូឌា និងសហគមន៍ជប៉ុននៅភ្នំពេញ។
JISPP ប្រើវិធីសាស្រ្ត "រៀនតាមរយៈការលេង" និង "ការសិក្សាផ្តោតលើសិស្ស" តាមរយៈវិធីសាស្រ្តទាំងនេះ ពួកយើងមានគោលដៅក្នុងការកសាងនូវមូលដ្ឋានគ្រិះសម្រាប់កុមារអាចលូតលាស់ធំធាត់មានជីវិតពោរពេញដោយភាពរីករាយ និងមានភាពឯករាជ្យនាពេលអនាគត។

On July 11th, 2024, the Japanese International School of Phnom Penh (JISPP) held its official opening ceremony and signed a cooperation agreement with Daiichi Life Cambodia to promote the quality of early childhood education in the country. This partnership marks another milestone for our 5th anniversary celebration in Cambodia and underscores our commitment to the Cambodian community.
The event was attended by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Deputy Prime Minister and Minister of Education, Youth and Sport, H.E. Atsushi Ueno, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Kingdom of Cambodia, Mr. Takao Sabato, Deputy CEO of Daiichi Life Cambodia, and Mr. Daiki Watanabe, Chairperson of JISPP and Think! Think! Cambodia.
“We believe that investing in early education can create a more innovative future generation, which aligns perfectly with our group’s purpose – Partnering with you to build a brighter and more secure future,” said Mr. Takao Sabato, Deputy CEO of Daiichi Life Cambodia. “Through JISPP’s Japanese-quality curriculum, we can empower the next generation with the skills they need to thrive, especially in this fast-changing world,” he added.
Daiichi Life Cambodia is proud to join the Japanese community in Cambodia to co-operate JISPP. Our program emphasizes the development of non-cognitive skills during early childhood, which are fundamental for the kids’ future success. By instilling these skills at a young age and through interactive learning, JISPP offers a unique and valuable educational experience for Cambodian children.
“We are grateful for our long-term partnership with Daiichi Life, especially with our goal to create a positive, long-term impact through early childhood education. This collaboration will help amplify our mission, and bring Japanese-quality programs to help more Cambodian children achieve a brighter future,” Mr. Daiki Watanabe, Chairperson of JISPP and Think! Think! Cambodia.
About JISPP
JISPP is the first international school in Cambodia to implement Japanese national curriculum standard and the school also follows safety guidelines in Japan. JISPP opened a kindergarten campus first for children 2-6 years old.
The school is operated by Japanese companies, including Wonderfy inc, Mammy's Family Co.ltd, Daiichi Life Cambodia, Panasonic Cambodia, and the Japanese community in Phnom Penh.
JISPP uses "Learn through play" and "Student centered learning" approach to its mission of "Laying the foundation of future happiness and independence".