ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) បានបរិច្ចាគថវិកាចំនួន 25,000ដុល្លារ រួមជាមួយនឹងអាហារចាំបាច់ទៅកាន់ មជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន ដើម្បីគាំទ្រមជ្ឈមណ្ឌលក្នុងការផ្តល់ការថែទាំសុខភាព និងព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺកាន់តែច្រើន និងដើម្បីរួមចំណែកសាងសង់អគារមន្ទីរពេទ្យថ្មីនៅខេត្តកណ្តាល។ ការបរិច្ចាគនេះ បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ពីការខិតខំរួមចំណែកជួយដល់សង្គម និងការជម្រុញកិច្ចសហការឲ្យកាន់តែរឹងមាំរវាងជប៉ុន-កម្ពុជា តាមរយៈវិស័យថែទាំសុខភាពប្រកបដោយគុណភាព ខណៈក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ កំពុងអបអរសាទរខួប៥ឆ្នាំរបស់ខ្លួននៅកម្ពុជា។
ពិធីបរិច្ចាគនេះ ធ្វើឡើងនៅមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន ដោយមានការអញ្ចើញចូលរួមពីសំណាក់ លោកស្រីបណ្ឌិត ហោ សុវឌ្ឍនា អគ្គនាយករង នៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា លោក Mah Kin Yoong អគ្គនាយកប្រតិបត្តិស្តីទី នៃក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ប្រធាន និងសមាជិកក្រុមប្រឹក្សារបស់ក្រុមហ៊ុន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Maiko Kojiro នាយិកាមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន និងគណៈគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់មកពី ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ និងមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន។
មជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន គឺជាមជ្ឈមណ្ឌលឯកទេសរបស់ប្រទេសជប៉ុន ដែលបានប្តេជ្ញាផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាព និងព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃជូនដល់ប្រជាជនកម្ពុជាចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៤មកម៉្លេះ។ នៅឆ្នាំ២០២៣ មជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន បានផ្តល់ការព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃ ជូនដល់អ្នកជំងឺទាំងពេញវ័យ និងកុមារជាង៣ម៉ឺននាក់ រួមទាំងកុមារមានជំងឺមហារីកផងដែរ។ ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេមួយរបស់ប្រទេសជប៉ុន និងជាដៃគូគាំទ្រដំបូងរបស់មជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារបេះដូងជប៉ុន ចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុនបានចាប់ផ្តើមបោះជំហានចូលមកប្រទេសកម្ពុជា។ កន្លងមក ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ បានជួយបរិច្ចាគឧបករណ៍វះកាត់ និងថែទាំអ្នកជំងឺ គាំទ្រការបរិច្ចាគឈាម និងជំនួយសម្ភារៈសំខាន់ៗផ្សេងទៀត។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Maiko Kojiro នាយិកាមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលកុមារ បេះដូងជប៉ុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងអរគុណយ៉ាងក្រៃលែងចំពោះការបរិច្ចាគពី ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍។ ការរួមចំណែកនេះនឹងគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តទៀតរបស់យើងក្នុងការ ផ្តល់ការថែទាំ ព្យាបាល និងសង្គ្រោះជីវិតអ្នកជំងឺកាន់តែច្រើនទៀត។ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិតបាន បន្ថែមថា៖ «ជាមួយការប្តេជ្ញាចិត្តយូរអង្វែងរបស់យើងចំពោះសហគមន៍នៅកម្ពុជា កិច្ចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តដូចជា ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ ពិតជាសំខាន់ក្នុងការធានាអនាគត និងសុខមាលភាពកាន់តែប្រសើរសម្រាប់សហគមន៍»។
លោក Mah Kin Yoong អគ្គនាយកប្រតិបត្តិស្តីទីរបស់ក្រុមហ៊ុនដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «លើសពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់ការការពារអនាគតហិរញ្ញវត្ថុជូនដល់អតិថិជន ដាយ អុិឈិ ឡាយហ្វ៍ តែងតែគាំទ្រដល់សុខមាលភាពរបស់សហគមន៍។ ការបរិច្ចាគនេះមានបំណងជួយដល់អ្នកជំងឺកាន់តែច្រើន ជាពិសេសកុមារ ក្នុងការទទួលបានការថែទាំ និងព្យាបាលប្រកបដោយគុណភាពដែលពួកគាត់ត្រូវការ ដែលវាគឺជាផ្នែកដ៏សំខាន់មួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង។ ខ្ញុំមានមោទនភាពចំពោះភាពជាដៃគូមួយនេះ ជាមួយ និងគំនិតផ្តួចផ្តើមរួមគ្នាជាបន្តបន្ទាប់ទៀត ដើម្បីរួមចំណែកដល់សុខុមាលភាពរបស់សហគមន៍»។

Dai-ichi Life Cambodia recently donated USD 25,000 and food packages to the Japan Heart’s Children Medical Center (“Japan Heart”) so the organization can continue to serve more patients and to construct a new hospital building in Kandal province. As Dai-ichi Life marks its 5th anniversary in Cambodia, the contribution highlights our dedication to social responsibility and fosters a strong Japanese-Cambodian connection through quality healthcare.
The handover ceremony was held at Japan Heart with the presence of Dr. Hor Sovathana, Deputy Director General of the Insurance Regulator of Cambodia, Mr. Mah Kin Yoong, Acting CEO of Dai-ichi Life, Chairman and Members of the Board of Director of Dai-ichi Life, Dr. Maiko Kojiro, Director of Japan Heart, and the management team from Dai-ichi Life and Japan Heart.
Japan Heart, a specialized Japanese medical center, has been providing free healthcare and treatment to Cambodians since 2004. In 2023 alone, Japan Heart helped over 30,000 adult and paediatric patients access free medical and surgical treatments, especially for children diagnosed with cancer. Dai-ichi Life, a leading Japanese Life insurer, has been a committed partner to Japan Heart since the company first arrived in Cambodia. Their previous contributions include surgical and medical equipment donations, support for blood donation drive, and other vital in-kind assistance.
“We are incredibly grateful for the donation from Dai-ichi Life. This contribution will support our continued effort in providing life-saving treatment and healthcare to more patients,” said Dr. Maiko Kojiro, Director of Japan Heart. “With our long-term commitment to Cambodia, partnering with a dedicated company like Dai-ichi Life is essential in ensuring a brighter, healthier future for the community,” she added.
“Dai-ichi Life is committed to not only protecting the financial future but also supporting a healthier community. This donation to help more patients, especially children, access the critical care they deserve is a vital piece of our commitment. I am proud of this long-term partnership with Japan Heart and look forward to more meaningful initiatives together and contributing to the community’s well-being,” Mr. Mah Kin Yoong, Acting CEO of Dai-ichi Life Cambodia.